Priprema junica i krava za mlečnu proizvodnju

Junice i kraveNa približno dva meseca pred teljenje krava i junice treba pripremati za mlečnu proizvodnju. U to vreme krave treba da budu zasušene, da prestanu da luče mleko. Krave je nekada dosta teško zasušiti, pa se one muzu i do pred samo novo teljenje. To je nužno izbeći pa ako je potrebno, izvesti i nasilno zasušenje, što se postiže naglim smanjivanjem ishrane, prestankom davanja sočne kabaste hrane i smanjivanjem količine koncentrata. U težim slučajevima smanjuje se količina vode za napajanje. Posle ovakvog postupka krave će davati mnogo manje mleka, pa ih za nekoliko dana treba potpuno zasušiti.

Poznato je da se u poslednja dva meseca bremenitosti plod u kravi vrlo brzo razvija. Pored toga krava treba da prikupi rezervne materije za buduću mlečnu proizvodnju. Ukoliko su u pitanju junice i mlade krave, mora se računati i na njihov dodatni porast. S obzirom na sve ovo neophodno je u vreme priprema krava za mlečnu proizvodnju obratiti veliku pažnju na njihovu ishranu.



Kako treba da izgleda ishrana junica i krava u to vreme?

U ovom periodu životinje moraju dobivati kvalitetnu hranu. U protivnom, ako se daje plesniva, pokvarena ili zaprljana hrana može doći do poremećaja u organizmu za varenje, čak i do pobačaja. To se negativno odražava na buduću mlečnu proizvodnju. U letnjem periodu osnovna hrana je zelena masa, a u zimskom seno, uz smanjene količine silaže. Koncentrat se daje u količinama neophodnim da se postigne dobra kondicija životinje, a i u zavisnosti od očekivane mlečnosti. Po pravilu, krave u periodu zasušivanja u doba pripreme treba da dobijaju hrane koliko i krave koje daju oko 10kg mleka. Ako su u pitanju jako mlečne krave, ta količina hrane se povećava.

Treba uvek imati na umu sledeće: hrana koja se daje kravama u periodu kada se ne muzu docnije će se obilno isplatiti. Stoga ne treba štedeti na ishrani životinja u pripremi za mlečnu proizvodnju. S njima treba postupiti blago, bez vike, guranja i udaranja.








Tags: junice i krave, za mlečnu proizvodnju

Pčelarstvo

Uzgoj šampinjona

Uzgoj puževa

Uzgoj pilića

Tov svinja

Govedarstvo

Mlekarstvo

Ratarstvo, povrtarstvo i voćarstvo