Kako razmnožavati malinu
Na ovoj strani ćemo opisati sve sto je potrebno znati kada je u pitanju razmnožavanje maline, kao i postupak sa sadnicama.
Crvena malina se razmnožava izdancima ili korenovim reznicima. Izdanci se obrazuju nad podzemnim izdancima ili na mladim žilama. Za razmnožavanje korenova reznica treba da ima bar jedan pupoljak, a bolje je ako sadrži 2 do 3 pupoljka. Korenove reznice treba da imaju dosta žila, s prečnikom od 2 do 4 mm.
Crna i purpurna malina razmnožavaju se ožiljavanjem vrhova izdanaka, kao i kupina bez bodlji. U toku vegetacije vrh izdanka se savije, stavlja u jamicu i pokriva slojem zemlje koja treba da je rastresita i vlažna. Posle mesec dana na zatrpanom delu izdanka razviju se žile i do jeseni izdanak se dobro ožili. Izdanci se otkopavaju, vade i koriste se za sađenje.
Proizvodnju izdanaka malina ne treba obavljati u rodnim zasadima malina, već u posebno zasnovanim malinjacima koji su namenjeni samo za razmnožavanje izdanaka.
U rodnim zasadima praktično je nemoguće očuvati čistu sortu, jer neobrani plodovi otpadaju, seme maline klija, pa se u rodnom zasadu mogu naći i spontani sejanci, a posebno to postoji mogućnost irenja bolesti tetočine, a naročito virusnih oboljenja.
Za proizvodnju izdanaka, u posebnim malinjacima, treba obezbediti ove uslove: identičnost sorte i da nije zaražena bolestima i tetočinama.
Zemljite za podizanje posebnih malinjaka-matičnjaka u kome se stvaraju sadnice (izdanci) maline treba da je rastresito, plodno i umereno vlažno. Matičnjak treba da je udaljen od proizvodnih zasada malina i izdeljen na blokove. Jedna sorta se sadi u jednom bloku, a između blokova je rastojanje najmanje 6m. U bloku se malina sadi na rastojanju od 60cm u redu i na 2-3 m između redova, to zavisi od bujnosti sorte i mehanizacije.
Posađene izdanke maline treba skratiti na 2-3 dobro razvijena pupoljka. U ovakvom zasadu ne dozvoliti izbijanje rodnih grančica i unitavati cvetne pupoljke i cvetove. Matičnjak maline može uz normalnu negu da se koristi za proizvodnju izdanaka u toku 3 do 4 godine. Proizvodnja po hektaru kreće se od 100.000 do 500.000 sadnica godinje. Može biti veoma unosno razmnožavati malinu, jer ovaj posao donosi visok prihod i dohodak.
Sadnice malina
Kvalitetne norme sadnica malina
Sadnica maline treba da je duga najmanje 50cm, debljine 6-12mm, razvijenim
korenom (oko 5-10 glavnih žila, pri čemu je svaka žila duga 8-15cm, i
sa to vie sitnih žila). Na sadnici treba da ima vie
očuvanih pupoljaka, a žile na preseku da budu sveže i svetlije boje.
Postupak sa sadnicama malina od vađenja do sađenja
Ako se sadnice malina ne sade odmah, treba ih posle vađenja i preuzimanja
utrapiti. Trapljenje se vri u jarku dubokom 35-40cm. U jarkove (brazde)
stavljaju se denčići sadnica malina a preko korena nabaca se sloj trone
zemlje, koja se dobro nagazi. Ako se prilikom dopremanja sadnice malina
isue, treba ih potopiti u vodu i ostaviti u njoj 12-24 časa, a zatim
odmah saditi ili trapiti.
Tags: kako razmnožavati malinu, razmnožavanje, maline